Recytacja i piosenka poetycka. W Elblągu zakończył się festiwal sztuki słowa
W Elblągu zakończyła się 25. edycja festiwalu sztuki słowa „Czy to jest kochanie…?”. Podczas jubileuszowego wydarzenia prawie 50 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności w jednej z dwóch kategorii: recytacji i piosenki poetyckiej.
Jednym z uczestników był Tomasz Grzegorz Buczkowicz.
Do Elbląga przyjechałem z dwoma tekstami. Pierwszym z nich jest „Ballada o pewnej panience” Szczepana Twardocha, drugim „Błagalna myśl złożona u twoich stóp” Reinera Kunze. Obydwa utwory łączą w sobie wątki – Eros i Tanatos. Jest miłość, która jest jednym z tematów konkursu, a z drugiej strony śmierć. W przypadku prozy można stwierdzić, że jest to romantyczna oraz nieszczęśliwa miłość. Wynika to z faktu, że była jednostronna ze strony człowieka zakochanego bez wzajemności w pewnej kobiecie. Myśląc o miłości przez całe życie zrujnował je doszczętnie. (…) stało się ono nudne, pełne zgryzoty oraz zemsty na innych ludziach tylko i wyłącznie za to, co złego mu się przydarzyło.
Wśród tegorocznych uczestników festiwalu znalazł się także Mariusz Oziu Orzechowski.
Piszę 30 lat, dlatego nie trudzę się szukaniem czyichś poezji. Już jako dzieciak wiedziałem, że będę się kierował w stronę artystyczną. Moją pasją od zawsze była, przede wszystkim, muzyka. Cechowałem się dużą wrażliwością na słowo. Każdy interpretuje odczytywane teksty zupełnie inaczej. Przykładowo 100 osób przeczyta jeden wiersz i 100 osób wyniesie z niego coś innego. Piosenka poetycka jest tylko i wyłącznie formą przedstawienia wspomnianego już przeze mnie słowa według własnego widzimisię.
Tegorocznej edycji festiwalu odbywającego się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu towarzyszyły: recital Edyty Geppert oraz koncert Stanisławy Celińskiej. Radio Olsztyn było patronem medialnym wydarzenia.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy