Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Wakacje to czas wzmożonych prac w rolnictwie. Zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych
W minionym roku 450 w tym 3 śmiertelne, w tym roku już 209 i 4, w których nie udało się uratować poszkodowanego. Olsztyński KRUS przedstawił dane dotyczące wypadków w gospodarstwach.
Temat jest ważny dziś, bo w wakacje na polach trwają prace i często biorą w nich udział dzieci. Na niebezpieczeństwo narażone są też te, które bawią się w okolicy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, by najmłodsi wiedzieli, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Łukasz Ciechanowicz z działu prewencji w olsztyńskim KRUS-ie powiedział, że do uczniów docierają jeszcze w roku szkolnym i przekazują im najważniejsze zasady.
Przede wszystkim nie zbliżać się do zwierząt, niekoniecznie musi to być nieznany pies, ale między innymi tryki czy konie. Dzieci nie powinny znajdować się w obrębie działania maszyn, czy bez opieki przebywać na polu, na którym prowadzone są prace
– mówił.
Najczęstsze urazy jakich w rolnictwie doznają najmłodsi to uderzenia, przygniecenia przez maszyny, ale także urazy głowy i ugryzienia przez zwierzęta.
O zapewnienie bezpieczeństwa apeluje też Państwowa Inspekcja Pracy, która przygotowała list skierowywany do rolników, rodziców i opiekunów dzieci przebywających na obszarach wiejskich.
Wakacje to czas wzmożonych prac w rolnictwie, które wiążą się z licznymi zagrożeniami. W gospodarstwach dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń, często wskutek zmęczenia, pośpiechu czy zmiennych warunków atmosferycznych, które również zwiększają ryzyko wypadków. Apelujmy do rodziców i opiekunów, by szczególnie pamiętali o najmłodszych
– powiedział zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie Łukasz Sztych.
List trafił do ponad 500 placówek oświatowych i ponad 100 urzędów miast i gmin w regionie. Za ich pośrednictwem ma trafić do gospodarzy. To jedna z wielu inicjatyw Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, która od 2020 funkcjonuje jako organ doradczy przy inspekcji pracy.
Jej celem jest formułowanie opinii i wniosków w sprawie działań z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie oraz nawiązywanie współpracy organów i instytucji zajmujących się tą tematyką. Przed rokiem zapoczątkowano m.in. wyjazdy inspektorów na kolonie, gdzie wypoczywają dzieci rolników. Podczas pogadanek i zabaw najmłodszym przypominane są najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska