Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
Zafałszowane pochodzenie owoców i warzyw? Inspektorzy biją na alarm
Greckie truskawki mogły udawać polskie. Takie nieprawidłowości w jednej z pierwszych wiosennych kontroli odkryła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Rozpoczął się sezon kontroli jakości świeżych owoców i warzyw. Inspektorka Ewa Piszczek podkreśliła, że skontrolowana partia greckich truskawek nie miała oznakowania. Zaznaczyła, że na takich owocach musi być prawidłowo oznakowany kraj pochodzenia i producent – wszystko w języku polskim. Dodała, że jeśli nie ma prawidłowego oznakowania w języku polskim lub coś innego wzbudza niepokój klienta, można złożyć do Inspekcji skargę.
Szef Inspekcji Przemysław Rzodkiewicz podkreślił, że klienci mają prawo żądać informacji o kupowanych owocach i warzywach.
Naszym prawem jako konsumenta jest wiedzieć o kraju pochodzenia danego owocu, warzywa, o jego dystrybutorze, a w przypadku niektórych owoców i warzyw również o klasie i odmianie. Jako konsumenci mamy prawo
– podkreślił Rzodkiewicz.
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski dodał, że odpowiednie oznakowanie pozwala też świadomie wybrać krajowy lub zagraniczny towar.
Zachęcamy konsumentów do tego, żeby stawiać na polskie produkty. Kupujmy świadomie – produkt polski
– powiedział.
Wiceminister dodał, że jeżeli są to owoce i warzywa pochodzące z innych krajów, a nawet kontynentów, to konsumenci muszą mieć pewność, że te produkty są właściwie oznakowane.
W zeszłym roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła prawie 660 miejsc handlujących owocami i warzywami: sklepy, hurtownie, giełdy i centra dystrybucyjne. W prawie połowie z nich stwierdzono uchybienia w oznakowaniu lub jakości towarów.
Od maja do września działają specjalne grupy kontrolne pod kryptonimem „Brygady Tygrysa”, które szukają zafałszowań informacji o kraju pochodzenia owoców i warzyw i niespełnianiu norm jakościowych.
Autor: IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy