Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Ponad miliard złotych trafiło do rolników rok temu. Nowe wnioski można składać od 13 marca

Ponad 950 milionów złotych trafiło na konta rolników na Warmii i Mazurach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji podsumowuje ubiegłoroczną kampanię przekazywania dopłat bezpośrednich.

Wspomniane 950 milionów złotych to tylko pieniądze z unijnych dopłat bezpośrednich. Są jeszcze inne, duże kwoty – dodaje Łukasz Bartkowski, wiceszef regionalnego oddziału ARiMR.

Do tego dochodzi kolejne 68 milionów z płatności ONW, z płatności rolno-środowiskowych i klimatycznych dochodzi 88 milionów, kolejne 60 milionów to rolnictwo ekologiczne, dobrostan zwierząt do ponad 11 milionów i zalesienia – prawie 6 milionów. Łącznie daje to kwotę miliard 189 milionów wypłaconych na województwo warmińsko-mazurskie.

00:00 / 00:00

W skali całego kraju, z tytułu dopłat bezpośrednich i różnych płatności obszarowych, na konta rolników trafiło łącznie prawie 18 miliardów złotych.

Tymczasem dokładnie za tydzień – od 15 marca – rolnicy będą mogli składać nowe wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych.

Zaczęła się nowa perspektywa finansowa, a to oznacza pewne zmiany. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zajmują się wnioskami rolników twierdzą, że z nowymi wnioskami każdy powinien sobie poradzić. Przypominają jednak, że lokalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego prowadzą już szkolenia.

Wicedyrektor warmińsko-mazurskiej ARiMR Łukasz Bartkowski przypomniał w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn, że z wnioskowaniem o płatności bezpośrednie wiążą się „ekoschematy”. Jest to nowość.

Każdy rolnik ma do wyboru co najmniej sześć ekoschematów. Niektóre dzielą się nawet na osiem poddziałów. Każdy z rolników znajdzie coś dla siebie. Są tam nawet takie proste zabiegi jak przyoranie słomy, czy zalanie obornika w ciągu 12 godzin, czy bezorkowa uprawa roślin. Aby otrzymać dodatkową płatność nie będzie trudno zdobyć dodatkowe punkty.

00:00 / 00:00

W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z roślinami miododajnymi, z prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, z biologiczną ochroną upraw, z retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych, dobrostanem zwierząt oraz z rolnictwem węglowym.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy