Elbląg, Aktualności, Regiony
Uczcili pamięć ofiar stalinowskich prześladowań. Dziś mija 68 lat od „Sprawy elbląskiej”
O rehabilitację ofiar stalinowskich prześladowań apelowali uczestnicy obchodów 68. rocznicy „Sprawy Elbląskiej”. Przypomnijmy, po wydarzeniach z lipca 1949 roku ponad 200 osób zostało aresztowanych, 30 zostało skazanych przez PRL-owskie sądy, a 3 usłyszało wyroki śmierci. Wyroki nie zostały wykonane, ale w czasie długotrwałych prześladowań dwie osoby zmarły.
Nocą z 16 na 17 lipca 1949 roku spłonęła hala numer 20 Zakładów Mechanicznych, w których produkowano między innymi elementy turbin. Wypadek wykorzystała władza komunistyczna. Aresztowani elblążanie zostali oskarżeni o szpiegostwo.
Ojciec Iwony Radej był repatriantem z Francji. Po powrocie do Polski zaczął pracę w elbląskim Zamechu. Tej nocy, gdy doszło do pożaru był w domu, nie w pracy. – Mimo to został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia. Odsiedział sześć i wyszedł mając 26 lat – opowiada Iwona Radej.
W dzisiejszych uroczystościach wziął udział ostatni żyjący świadek tamtych tragicznych wydarzeń – Józef Olejniczak, który jednak z powodu słabego zdrowia nie zabierał głosu.
Posłuchaj relacji Aleksandry Olbryś
Autor: A. Olbryś
Redakcja: A. Podbielska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Byli prześladowani i mordowani. Uczczono ofiary tzw. Sprawy Elbląskiej
- Elblążanie upamiętnili 75. rocznicę Sprawy Elbląskiej
- „Przez lata nie mówiono o Sprawie Elbląskiej”. Dziś zakończono oficjalne obchody tych tragicznych wydarzeń
- "Sprawa Elbląska" wciąż w pamięci mieszkańców. Miasto uczci ofiary stalinowskiej zbrodni